Reportáž psaná na porotě

V úterý 10. dubna 2018 patřilo v Evropské unii mezi nejočekávanější výsledky hlasování velké výroční poroty v kolínské stavební škole. Nabitá učebna největší školy ve Středolabí byla plná očekávání několika desítek vybraných porotců ze širokého profesního a společenského spektra.

Direktoriát soutěže pověřil vedením hlasování ředitele Jindřicha Synka, který se úkolu bravurně zhostil. Jako první vystoupil před prvním hlasování poroty krajský rada Martin Herman, kterého účastníci odměnili spontánním potleskem. Celé zasedání řídil Aleš Zahajský, představitel organizačního výboru.

Prezident Zdeněk Somr (který vystoupil před 2. hlasováním – viz na snímku výše) v deníku: je třeba, aby lidé byli aktivní a nenechali si od nikoho příliš diktovat – celý článek redaktorky Jany Martinkové ze zasedání poroty je na webu

https://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/stavbami-roku-jsou-bytovy-dum-terasy-seniorcentrum-a-pivovar-20180411.html

Prestižního zasedání se tradičně zúčastnili někteří porotci poprvé a mezi nimi nelze nezmínit podnikatelku Alenu Mazuchovou, hygieničku Kamilu Dlouhou nebo starostku Jitku Vokolkovou. Složení poroty je každý rok systémově obměňováno a její složení předem nezná nikdo. Ze zkušených porotců nešlo přehlédnout stavebního inspektora Jiřího Hniličku, podnikatele Jaroslava Kupra, pedagoga Jana Forejta, matikáře Petra Mazuru či členku předsednictva Spolkové rady Hanu Rehákovou.

Národnímu institutu pro integraci osob svěřil stát dohled nad dodržováním prováděcí vyhlášky stavebního zákona a právě ředitelka NIPI Barbora Suchá vystoupila s komentářem k nominovaným stavbám před třetím hlasováním. Všechna díla prošla přes gestory organizačního výboru, ze kterých se zasedání zúčastnil tovární překladatel Andriy Kobyshchan,  kutnohorská patriotka Marie Matyášová, pedagog Milan Kolek, dopravní expert Miroslav Kulhánek, kostelecká architektka Michaela Kuželová, středočeská hasička Renata Krutská, stavební technik Josef Pavlíček, nymburská bankéřka Eva Rathousová, revizní technik Petr Linart a stavební technik Jan Kopáček.

Hlasy porotců získala v každém ze čtyř hlasování většina stavebních děl, takže nejvyšší počet u jedné stavby byl jen 27 hlasů. Průměrný počet odevzdaných platných lístků byl 44. Pro připravovaný generální obřad představil Aleš Zahajský nově kolorovanou plastiku vodárenské věže, která se tyčí nad Kolínem a je z ní vidět daleko do Středolabí. Na závěr zasedání vystoupil člen direktoria soutěže – průmyslník Pavel Kolář, který vyhodnotil zasedání jako plně úspěšné a spolu s laureátem J. Synkem jménem poroty popřáli oslavenci A. Zahajskému k významnému životnímu jubileu.