Spanilá jízda na Moravu

Ve čtvrtek 28. 3. 2019 se v Třebíči uskutečnilo slavnostní předávání Cen MOSTY za rok 2018. Velký sál atomového hotelu zaplnily stovky vybraných účastníků z celé republiky. Direktoriát soutěže na ceremoniál vyslal delegaci ve složení Barbora Suchá, Jindřich Synek, Aleš Zahajský. Trojice reprezentovala celý organizační výbor, pozvaný na převzetí symbolického ocenění.

Redakce stawebu využila dokumentace z galerie známého fotografa Jana Jirouše. Ceny MOSTY pod patronací manželky předsedy vlády Moniky Babišové a záštity hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, se udělují v zájmu podpory aktivit přispívajících významným způsobem ke zlepšení postavení osob se zdravotním postižením za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením. Z více než pěti desítek návrhů na udělení cen vybrala 21. ledna 2019 nominační komise, složená z členů předsednictva NRZP ČR, finalisty čtyř kategorií letošních cen MOSTY.

Slavnostním předáváním Cen MOSTY za účasti významných hostů jako např. předsedy Národní rady Václava Krásy, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu Radky Maxové, předsedy správní rady Národního institutu Petra Běhunka, I. náměstka krajského hejtmana Pavla Fraňka či starosty hostitelského města Pavla Pacala, provázel televizní moderátor Aleš Cibulka. Organizační výbor STAVBA ROKU střední Čechy byl nominován za vytvoření kategorie bezbariérové stavby a aktivní propagaci tématu bezbariérového přístupu budov a veřejného prostoru. V kategorii nestátní subjekty certifikáty předával předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil. Děkujeme Vládnímu výboru, děkujeme Národní radě, děkujeme Úřadu vlády, děkujeme všem našim spolupracovníkům a kolegům v direktoriátu, porotě a výboru,  … dalo by se jednoduše shrnout návratové sdělení naší delegace.

 

Zeptali jsme se člena delegace Aleše Zahajského po návratu z Vysočiny  na vysvětlení některých doprovodných šumů nebo malých pikantností. Co byste nám nepřítomným pane Zahajský mohl k průběhu akce zajímavého říci? A naši čtenáři nechtějí číst „mezi řádky“.

No jestli zase myslíte tu krátkou, na sítích propíranou záležitost s Alenou Schillerovou, tak připouštím, že ministryně financí si ke mně přisedla, ale daně ze mně nemačkala, protože já přece státní rozpočet nemohu zachránit.

Spíše jsme měli na mysli vzájemné úklony s někdejší první dámou a velvyslankyní.

Při seznamování s paní Livií Klausovou jsem se jí poklonil a ona zase mě. Já jsem úklonem vracel několik let starý úklon prezidenta republiky, když jsem mu byl představován a jeho manželka mi poklonu vrátila asi proto, že takové slušné vychování mají v rodině.

Slyšeli jsme také, že moderátor Cibulka publikum skvěle bavil, ale Vy jste účastníky nejvíc rozesmál. V předsálí se prý šuškalo o Alešovi na pódiu. Prý jste byli skvěle sehraní. Cibulka byl prý přesvědčivě překvapený. Vlastně jako zkušený herec. O co vlastně šlo?

Do té doby jsme se nikdy nesetkali, takže jestli si někdo myslel, že jde o domluvený scénář, tak mě to může jen potěšit. Když nás totiž řada oceňovaných nastoupila na pódium, tak můj jmenovec mi předal mikrofon a přitom nevěděl že se jmenuji stejně. Tak jsem to úsměvně zneužil, ale on bravurně zareagoval a publikum jsme tím pěkně pobavili. Prostě není radno mi někdy jen tak před zaplněným sálem dávat mikrofon abych jim něco řekl.

A co byste nám řekl na setkání před hotelovými toaletami se zpěvákem Bohušem Matušem?

Radši už se mě na žádné pikantnosti neptejte, nebo uvidíte.

Tak tedy vážně, co si ze spanilé jízdy na Moravu odnášíte?

Když jsem viděl jakou o nás organizátoři promítali prezentaci kde vystupovaly desítky mých kolegů gestorů a porotců, tak jsem si uvědomil, že máme za sebou velkou cestu, která může být příkladem pro nezištné počínání druhých.

Děkujeme za rozhovor a omlouváme se naši bulvárnost. Taková je doba. Větší aktuálně laděný rozhovor s Alešem Zahajským (na obrázku níže s mikrofonem) je zde na záložce ZAJÍMAVOSTI.